piątek, 18 marca 2011

....:::ROZMNAŻANIE PALETEK:::....

  Zdrowe i dobrze odżywione paletki mogą być zdolne do rozmnażania się już po upływie roku, a nadejście tego wydarzenia ucieszy z pewnością każdego hodowcę tych pięknych ryb. Niestety, nie jesteśmy w stanie rozpoznać płci paletek po cechach zewnętrznych.
      Samce są zazwyczaj większe i lepiej zbudowane, a ubarwienie mają intensywniejsze, lecz nie możemy uważać tego za regułę. Nabywając młode ryby musimy nabyć większą ilość, i poczekać aż pary same się dobiorą. Jeżeli dwie ryby przebywają blisko siebie i kokietują się wzajemnie, składając i rozkładając płetwy i wachlując płetwą ogonową, kłaniają się sobie, przybierają wyrazistą barwę i przebywają w jednym miejscu w akwarium, możemy być pewni, że dobrała nam się para. W tym czasie ryby zaczynają szukać miejsca do złożenia ikry. Zaczynają czyścić wszelki możliwe przedmioty: grzałki, termometry, filtry. Dobra rada - pozwólmy rybom złożyć swą pierwszą ikrę w otoczeniu, do którego się przyzwyczaiły i obserwujmy - aby ustalić, czy rzeczywiście mamy parę i czy nastąpiło zapłodnienie ikry. Często zdarza się, że duże samice, udając parę składają ikrę. Jeżeli jesteśmy pewni, że mamy dobraną parę, na następne tarło ryby odławiamy do osobnego zbiornika. Do rozmnażania paletek potrzebujemy wody bardzo miękkiej 1-2°n, pH 6,2-6,5 z dodatkiem garbników lub wody przefiltrowanej przez torf. Wkładamy doniczkę, rurkę drenacyjną lub dachówkę, na której zostanie złożona ikra. Temperatura wody 30°C. Możemy wodę odkazić trypaflawiną. Przed tarłem ryby należy dobrze odżywiać. Po dokładnym oczyszczeniu doniczki ryby przystępują do złożenia ikry. Paletki składają ikrę wieczorem. Samica wystawia pokładełko duże i równe, a samiec krótkie i spiczaste. Samica składa ikrę zaczynając od dołu ku górze doniczki, w równych rzędach, a za nią samiec w ten sam sposób ikrę zapładnia. Ikra jest wielkości 1 mm i koloru złocistego. Przeciętnie paletki składają od 300 do 400 ziaren ikry. Po skończonym tarle samiec i samica stoją naprzeciw ikry; wachlują płetwami piersiowymi, zapewniając w ten sposób dopływ tlenu do ikry. Paletki same wybierają zbielałą ikrę, a ponieważ wielkość pyska jest kilka razy większa od ikry, zjadają też ikrę zdrową, co poważnie zmniejsza ilość wyklutego narybku. Młode paletki wylęgają się po trzech dniach.
      Dorosłe ryby przenoszą świeżo wykluty narybek w inne miejsce. Gdy po następnych trzech dniach młode zaczynają pływać, zaraz przyczepiają się do skóry dorosłych, skąd wyjadają specjalny pokarm, wydzielany przez skórę. Gdy któreś z młodych oddali się, jest łapane w pysk i wypluwane na partnera. Przekazywanie młodych polega na szybkim ruchu do przodu, do których zaraz podpływa drugi z partnerów. Młode paletki rosną bardzo szybko: po około 14 dniach osiągają wielkość ponad 1 cm. Po tym czasie możemy zacząć dokarmiać młode ryby drobnym pokarmem, takim jak: oczliki, grindale lub drobno posiekane rureczniki.
      Jeśli młode ryby same zjadają podany pokarm a ich płetwy przybiorą złotawy kolor, możemy zacząć wymieniać stopniowo wodę na twardszą.
      Po 3-4 tygodniach możemy odłowić dorosłą parę, a po 7-8 tygodniach ryby osiągają wielkość 3 cm. Na pewno widok pływającej pary z młodymi wynagrodzi nam trud, jaki włożyliśmy w ich hodowlę.

2 komentarze:

  1. Witam, wiele ciekawych informacji. Uwielbiam paletki, jednak boję się je kupić, w obawie że nie będę w stanie zapewnić im odpowiednich warunków :(
    akwarium

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapraszam na naszego profesjonalnego akwarystycznego bloga :D
    http://akwarium000.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń